Endring er vanskelig, men ikke umulig, mener Peter Prescott. I sin nye bok Atferd og helse gir han gode verktøy til endring, enten du er behandler og skal hjelpe noen til bedre helse, eller du selv ønsker å endre vaner.

Peter Prescott er psykolog med bred erfaring innen rusfeltet, motiverende intervju og kognitiv atferdsterapi, og for mange som har vært gjennom utdanning i NFKT er han den som har utviklet og holdt i ferdighetstreningen. Han har tidligere vært medforfatter på fagbøker om psykisk helse og kognitiv atferdsterapi, men nå er han aktuell med sin første bok som eneforfatter. Boken Atferd og helse er resultatet av mange års faglig interesse, og en følelse av at det fortsatt manglet noe på feltet.

– Det er skrevet mye om atferdsendring, men jeg opplevde likevel at det fantes noen tomrom. Da jeg begynte å formulere tankene mine, så jeg konturene av noe som kanskje kunne bidra med et nytt perspektiv, sier Prescott.

Type 1 og type 2 atferd

Boken dreier seg nemlig om atferdsendring, et tema som har opptatt Prescott i mange år. Utgangspunktet er at det finnes atferd vi ønsker å gjøre, og det finnes atferd vi er klar over at vi helst bør unngå. De fleste bøker om teamet, tar gjerne for seg én av disse, det gjør ikke Prescott. Han skiller heller mellom to hovedtyper av atferd i sin bok: den vi gjør for mye av, som han har gitt betegnelsen type 1-atferd, og den vi gjerne skulle gjort mer av, som har fått navnet type 2-atferd.

– Når man forsøker å redusere type 1-atferd, som rusmiddelbruk, overdreven spilling eller scrolling på mobilen, frigjøres det tid, av og til mange timer. Da kan det være lettere å lykkes hvis man samtidig legger til noe for å fylle den tiden med, som for eksempel fysisk aktivitet, sosial kontakt eller nye hobbyer, altså type 2-atferd.

Det er mulig – men ofte krevende

Prescott er tydelig på at mennesker kan endre seg. Samtidig legger han ikke skjul på at det krever innsats.

– Svaret på om endring er mulig, er todelt: Ja, det går an. Men det er vanskelig å få til over tid. Studier viser at mange bruker mye tid, ofte år, på å komme i gang. Enda flere sliter med å opprettholde endringen. Det er krefter i oss – automatiske tanker, impulser og følelser – som forsøker å trekke oss tilbake til gamle vaner, påpeker Prescott.

For type 1-atferd mener han det ofte handler om impulser og behov som presser på, mens utfordringen med type 2-atferd ofte dukker opp i form av motstand rett før man skal i gang, den velkjente dørstokkmila. Kroppen kjennes tung, man føler at man ikke orker, og tankene samarbeider ikke. Da trenger vi både indre motivasjon og konkrete teknikker for å mobilisere, mener Prescott. – Noen ganger handler det om små knep, som å reise seg opp og rette seg i ryggen for å skape energi, eller å minne seg selv på stoltheten man vil kjenne ved å holde fast i planen.

Enkle teknikker med solid forankring

Boken hans tilbyr en rekke praktiske strategier for å håndtere både impulser og motstand. Det handler blant annet om å jobbe med motivasjon, lage en tydelig plan for endring og identifisere det Prescott kaller «beslutningspunktet».

– Beslutningstaking er både en prosess og et øyeblikk. Vi trenger å være bevisst på hva som skjer før vi faktisk bestemmer oss, hvordan vi kan støtte opp under valget vi ønsker å ta og hvordan vi kan skape et miljø for oss selv der det vil være enklere å gjennomføre endringen.

For behandlere – og for folk flest

Målgruppen for boken er beskrevet å være fagpersoner innen helse- og sosialfag. Prescott mener likevel at den også kan treffe «folk flest».

– Jeg har forsøkt å skrive enkelt, gjøre stoffet så tilgjengelig som mulig, men samtidig sørge for at det er faglig godt argumentert. Tilbakemeldingene jeg har fått så langt, tyder på at det fungerer. Flere lesere, også faglig dyktige sådanne, har sagt at de har lært noe nytt. Det er det beste man kan høre som forfatter, smiler Prescott.

Bygger bro mellom forskning og praksis

Atferd og helse er mer enn en bok om livsstilsendring. Den er et forsøk på å samle det Prescott mener er de mest nyttige prinsippene for atferdsendring fra ulike forskningsmiljøer og gjøre dem anvendelige i praksis. – Målet mitt er å gjøre det lettere for både fagpersoner og enkeltpersoner å forstå hva som faktisk fungerer, og hvordan man kan ta i bruk denne kunnskapen i hverdagen, enten det er for egen del, eller som en del av behandling. Med boken håper Prescott å gi et konkret og empirisk forankret rammeverk for å snakke om atferdsendring, og å inspirere til små og store skritt mot bedre helse.